HABER

800 Bin Grip Aşısı Türkiye Giriş Yaptı Dağıtılmayı Bekliyor

Korona salgınından sonra vatandaş tarafından daha çok ilgi gören girip aşısı konusunda son dakika gelişmesi yaşandı. Türkiye 800 bin doz grip aşısı giriş yaptı depoda bekliyor.

Turkiye 800 bin doz girip asisi girs yapti

Sağlık Bakanlığı tarafından dağıtımına henüz izin verilmeyen Girip aşısı konusunda Bursa Eczacılar odası başkanı Okan Şahin Sözcü gazetesine Türkiye giren girip aşıları hakkında önemli bilgiler verdi. Türkiye ve dünya korona salgını ile boğuşurken, kış aylarının yaklaşması ile birlikte girip salgınından korkan vatandaşlar girip aşısı talebinde bulunmaya başlandı. Vaxigrip adında ki girip aşısının Türkiye 800 bin doz olarak giriş yaptığı depolarda beklediği Sağlık Bakanlığının dağıtım izini verilmesi beklendiği öğrenildi.

Bursa Eczacılar Odası Başkanından Girip Aşısı Açıklaması

Kış ayalarının yaklaşmasıyla birlikte vatandaşın girip aşısına olan talep bir önceki yıla göre daha fazla artış gösterdi. Eczanelere yoğun talep olduğunu belirten Bursa Eczaneler odası başkanı yeterli aşının bulunmadığını girip aşısının reçete ile dağıtılması gerektiğini savundu. Türkiye‘ye giriş yapan 800 bin aşının henüz dağıtımı için izin verilmediğini Sağlık Bakanlığı aşıların nasıl dağıtılacağı konusunda plan yaptığını bundan dolayı dağıtımına izin verilmediğini açıkladı. Bursa Eczaneciler odası başkanı grip aşısının belki aile hekimleri üzerinden öncelikle kritik belli yaş guruplarına uygulanabileceğini daha önce zatürre aşısının da bu şekilde dağıtımının yapıldığını açıkladı.

Türkiye’de 25 Milyon 65 Yaş Üstü Kronik Hasta Var

Bursa Eczacılar odası başkanı Şahin açıklamalarında Türkiye de 25 milyon üzerinde 65 yaş üstü kronik hastanın olduğunu Türkiye de toplam bin 300 eczane olduğunu toplam aşının 1 milyon 300 bin olduğunu bunu eczane başına böldüğümüz zaman 30-40 adet düştüğünü taleplerin 200-300 aşı beleyen vatandaş olduğunu dile getiren Şahin bununda toplamda 7-8 milyon doz aşı yaptığını bununda kronik hastalığı olan vatandaşlar için yetersiz olduğunu vurguladı.

Bursa Eczaneler odası başkanı girip aşısının reçete ile verilmesini talep ettiklerini çünkü aşının ciddi derece de yetersiz olduğunu vurguladı. Öncelikli olarak kronik hastalığı olanlara ve 65 yaş üstü ihtiyacı olan vatandaşlara aşının uygulanması gerektiğini vurguladı. Hekimlere belli kriterlere göre aşılama yetkisinin verilmesi gerektiğinin savundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu