HABER

ABD Savunma Bakanlığından Küstah S-400 Açıklamaları

Türkiye bugün Rus’yadan aldığımız S-400 Füzelerinin birini fırlatarak test etti. Bu girişim ABD tarafında rahatsızlık uyandırdı. ABD yapılan açıklama resmen tehdit eder şekilde geldi. ABD Savunma bakanlığı Türkiye’nin Füzeleri harekete geçirmesi halinde ciddi sorunlarımız olacak şeklinde oldu.

Bir süre önce hava savunma sistemimizi güçlendirmek Rusya dan aldığımız S-400 füzeleri ABD için dert olmaya devam ediyor. ABD bu füzelerin kullanılması ve harekete geçirilmesi halinde Türkiye’ye yaptırımlar uygulayacağını açıklıyor. Tüm bu açıklamalara rağmen Türkiye olarak bugün S-400 Füze sistemini deneme ve test etme amacı ile bir tanesini fırlattık. Bu haberin duyulması ile birlikte ABD Savunma Bakanlığında Türkiyeyi tehdit eder şekilde bir açıklama geldi. Açıklama “Türkiye sistemi harekete geçirirse, güvenlik ilişkimizde çok ciddi sonuçları olacak” şeklinde oldu.

Turkiye S 400 Fuzelerini Test Etti

Bir süre önce Füze sistemini Sinop yakınlarına taşımıştık. Türkiye den bir süre önce Füze testi yapacağı yönünde açıklama gelmişti. Bugün Sinop açıklarında kara bir duman görüldü. Bu S-400 Füzelerinin test edildiği yönünde yorumlandı. Bu haberin duyulmasından sonra ABD Savunma Bakanlığı adına bir açıklama yapan Morgan Ortagus ” Türkiye’nin S-400 Füzelerini denmesini şiddetle kınıyoruz” şeklinde oldu.

Türkiye F-35 Programında Çıkarılmıştı

Türkiye hava savunma sistemini güçlendirme adına Rus’yadan aldığı S-400 Füzelerin den vazgeçmediği için F-35 programından çıkarılmıştı. Ve Türkiye’nin Füzeleri harekete geçirmesi ve kullandığı taktirde yaptırımların uygulanması yönünde bir tasarı hazırlanmış ABD senatosundan geçirilmişti. Hazırlanan yaptırım kararları ABD Başkanı Trump imzasını bekliyor.

ABD Turkiyenin S 400 Fuzelerini Test etmesi konusunda aciklamada bulundu

Tüm bu yaptırım kararlarına tehditlerine rağmen Türkiye dik duruşunu devam ettirmiş. Ve S-400 Hava Savunma Füzelerinden vazgeçmemişti. Kurulumu gerçekleştirilen S-400 Füzelerinin denemeleri bugün Sinop tarafında gerçekleşti. 2017 yılında 2.5 Milyar dolar karşılığında Rusya’dan almış 2019 Yılında S-400 Füzeleri Türkiye ye nakil edilmişti. Türkiye’nin haklı gerekçelerine rağmen ABD bu füze sisteminin NATO üyesi bir ülke tarafından kullanılamayacağını savunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu