HABER

Android Telefonlara Nasıl Format Atılır

Teknoloji deyince akıla gelen ilk cihaz akılı telefonlar oluyor. Akılı telefonların giderek hayatımızın bir parçası haline gelmesi ile birlikte sorunları da başımıza dert olabiliyor. Akılı Telefon piyasasında en çok tercih edilen Android akılı telefonlar oluyor. Doğal olarak en çok merak edilen konulardan biri de Android telefonlara nasıl format atılır ? sorusu oluyor.

Android Telefonlara Nasil Format Atilir1

Radikal Haber Teknoloji olarak bu yazımızda sizlere Android telefonlara nasıl format atılır ? sorusunun cevabını vereceğiz. Öncelikle Telefona Format Atmak ne demek ? sorusuna cevap verelim. Telefona format atmak demek akılı telefonunuzu fabrika ayalarına döndürmek demektir. Yani ilk aldığınız zaman kutusundan çıktığı gibi orijinal ayarlarına geri döndürmeye format atmak denir. Telefona format atmak ne demek sorusuna kısaca cevap verdikten sonra bazı soruların cevabını da yazımızın ilerleyen bölümünde değineceğiz. Açılmayan Telefona Format atmak bu soruda akılı telefon kullanıcılarının sıkça sorduğu sorular arasında yer alıyor. Ya da Ekranı açılmayan telefona format atmak sorusu da kullanıcıların sıkça araştırdığı konular arasında yer alıyor.

Android Telefonlara Neden Format Atma İhtiyacı Duyoruz

Android telefonlara neden format atma ihtiyacı duyuyoruz sorusu aklınıza gelebilir. Diyelim ki sıfır bir telefon aldınız. Kutusundan çıkardınız kartınızı taktınız ve kullanmaya başladınız. Her şey mükemmel gidiyor. Telefonunuz çok hızlı hiç bir işlemde sizi yarı yolda bırakmıyor. Akıcılığı yerinde uygulamalar arası geçişler şahane ancak zaman geçtikçe bir terslik hissediyorsunuz. Android telefonunuz yavaşlamaya, kasmaya yada donmaya başlıyor. O ilk aldığınız telefondan eser kalmamış. Bir uygulama açmak istediğinizde dakikalarca beklemek zorunda kalıyorsunuz. Yahut telefon kendi kendine kapanıyor. Peki neden Android telefonunuz zaman içinde yavaşlıyor, kasıyor donuyor. Bunun nedeni zaman içinde çektiğimiz resimleri silmek, yüklediğimiz ve kaldırdığımız uygulamaların kalıntıları ve bir çok etken buna neden olabilir.

Şimdi bizim yapmamız gereken Android telefonu ilk aldığımız gün gibi akıcı hızlı ve sorunsuz hale getirmek. İşte bu noktada ihtiyacımız olan Android telefona format atmak yani fabrika ayarlarına döndürmek olacaktır.

Android Telefonlara Format Nasıl Atılır

Android telefonlara format iki farklı yoldan atılabilir. Bu yöntemlerden ilki en basit yöntem olarak karşımıza çıkar. Bu yöntemde telefonunun Ayarlar kısımına girmek gerekecektir.

  • Android telefonunuzun Ayarlar bölümüne giriş yapın.
  • Yedekle ve Sıfırla bölümüne giriş yapıyoruz.
  • Yedekle ve sıfırla bölümünün en alt kısımında doğru sayfayı kaydırıyoruz.
  • Fabrika Verilerine Sıfırla bölümüne giriş yapıyoruz. Bu bölümün en alt kısımında “Telefonu Sıfırla” butonuna tıklıyoruz.

Bu ayarlar he android telefon modelinde birebir aynı olmayacaktır. Ancak genel mantık olarak bu şekilde Android telefonunu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Format Koduyla Format Atma

Android telefonlara format atmanın diğer bir yöntemi ise yine oldukça basit bir yöntemdir. Bu yöntemde telefonun arama kısmına giriş yapıyoruz. *2767*3855# kodunu arama kısımına yazıp arama tuşuna basıyoruz. Bu kod fabrika ayarlarına döndürmek içindir. Ve en çok tercih edilen Android telefonlara format atma yöntemlerinden biridir.

Tuşlarla Android Telefonlara Format Atmak

Yazının başında demiştik. Açılmayan telefonlara nasıl format atılır sorusunun cevabına geldik. Açılmayan android telefonlara format atmak için tuş takımlarını kullanacağız. Android telefonların tuşlarını kullanarak açılmayan telefonlara format atılabilir.

Acilmayan telefonlara format atmak

Telefon kaplıyken ” Ses Açma Tuş + Güç tuşuna + Home tuşuna” aynı anda basarak telefonda Android Recevery menüsüne giriş yapacağız. Bu menüde gezinmek için ses açma ve ses kısma tuşlarını kullanacağız.

Acilmayan android telefonlara format atmak

Ses kısma tuşu ile ” Wipe Data / Factory Reset” seçeneğine gelerek güç botunu ile onaylayın.

Android telefonlara tuslarla format atmak

Karşınıza gelen yeni menüden ” Yes–Delete All User Data” seçeneğinin üzerine gelerek yine güç tuşu ile onaylayın.

Format işlemini gerçekleştirdikten sonra ” Roboot System Now” seçeneğini kullanarak telefonu yeniden başlatın.

Android telefonlara format atma yöntemleri bunlardır. İlk iki yöntemi normal çalışan android telefonlarda kullanabilirsiniz. Son yöntemi ise Açılamayan telefonara format atmak için ve Ekranı açılmayan telefonlara format atmak için kullanabilirsiniz.

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte Android telefonlarda gelişti. Artık güçlü işlemciler, daha fazla RAM akılı telefonlarda yer alıyor. Ancak her ne kadar gelişen telefonlarda hata verebiliyor. Sizde Android telefonlarınız da hata alıyorsanız bu yöntemlerle sorunu çözebilirsiniz. Bu yöntemleri kullanırken hiç deneyiminiz yoksa format atma işleminde deneyimli bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. Bu yazıda anlatılan işlemler bilgilendirme amaçlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu