HABER

Ayasofya İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın İstifa Etti

Tartışmaların odağında ki Ayasofya İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın baş imam hatiplik görevinde istifa etti. Twitter hesabından paylaştığı ” İstanbul Sözleşmesi” ve “Faiz” açıklamaları ile gündeme gelen Dr. Mehmet Boynukalın görevinden istifa ederek Üniversitede ki görevine geri döndü.

Ayasofya İmamı Boynukalın yaptığı açıklamada “İki gün önce, akademik/ilmi çalışmalarıma daha fazla vakit ayırabilmek için Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’ndeki baş imam hatiplik görevimden affımı ve görevlendirmemin sona ermesini istedim” ifadelerini kullandı.

Geçici olarak Ayasofya-i Kebir Camii’nde imamlık görevi üstelenen ve bir takım tartışmaların odağında yer alan Dr. Mehmet Boynukalın bu görevinden istifa talebinde bulundu. Talebi olumlu karşılanan Dr. Mehmet Boynukalın üniversitede ki görevine geri döndü.

Prof. Dr. Mehmet Boynukalın

Prof. Dr. Mehmet Boynukalın 24 Temmuz 2020 günü Cuma namazı ile açılan Ayasofya Cami‘ne imam olarak geçici olarak atanmış. O günden beri de imamlık görevini sürdürmekteydi. İstanbul Sözleşmesi ve Faiz gibi konularda Twitter hesabından yaptığı açıklamalarla gündeme gelen ve muhalefet partilerinin hedefine oturan Prof. Dr. Mehmet Boynukalın bugün Ayasofya İmamlığı görevinden istifa talebinde bulundu. Talebi olumlu karışlanan Prof. Dr. Mehmet Boynukalın üniversitede ki görevine geri döndü.

Prof. Dr. Mehmet Boynukalın Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında Prof. Dr. Mehmet Boynukalın “Asıl mesleğim üniversite öğretim üyeliği olmasına rağmen, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebi ve Marmara Üniversitesi’nin uygun görmesiyle Ayasofya-i Kebir’deki şerefli makama görevlendirme ile geldim. İki gün önce, akademik/ilmi çalışmalarıma daha fazla vakit ayırabilmek için Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’ndeki baş imam hatiplik görevimden affımı ve görevlendirmemin sona ermesini istedim.

Prof. Dr Mehmet Boynukalın Twitter

Aldığı kararın bir diğer sebebi ise, milli iradeye karşı pervasızca yayınlanan malum bildiriyle ilgili yorumlardan yalan yanlış kıyaslamalara gidilerek, ‘Ayasofya İmamı konuşuyor da biz niye konuşmayalım’ gibi hezeyanlara meydan vermemektir.

86 yıl sonra yeniden cami olarak fethedilen bu mübarek mekanda ilk baş imam hatip olarak görev yapmamı takdir eden Yüce Mevla’ya sonsuz hamde senalarımı arzediyor, bu göreve beni layık bulan idarecilerimize ve hasseten Kıymetli Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum.

Bendeniz bu görevdeyken bildiğim kadarıyla, dilim döndüğünce İslam’ı anlatmaya çalıştım. Bunu yapmazsam Allah katında mesul olurum düşüncesiyle hareket ettim. Bu niyetin yarın Allah katında bana şahitlik edeceğini umuyorum. Bugüne kadar bana desteğini bildiren yahut katılmayan bütün kardeşlerimden Allah binlerce kez razı olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Fabrika Ayarlarına Dönsün

Bir takım açıklamaları ile tartışma yaratan Prof. Dr. Mehmet Boynukalın yeni anayasa tartışmalarına katılmıştı. Yeni anayasa tartışmalarında “Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün” açıklamalarında bulunarak. 1921 ve 24 anayasalarında “devletin dinin İslam’dı.” laiklik yoktu. Cumhuriyet tekrar fabrika ayarlarına dönsün ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamaları sonucu muhalefet partilerinin tepkisini çeken Prof. Dr. Mehmet Boynukalın “Kadın Cinayetleri” konusunda da 8 Mart tarihinde sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunarak kendi görüşlerini ifade etmiş. ” Sürekli kadın cinayetleri vurgusu kadını erkeğe düşman etmeye çalışan medya propagandasıdır” ifadelerine yer vermişti. Prof. Dr. Mehmet Boynukalın kadın cinayetleri konusunda “kadın yada erkek diye bir şey yoktur. Masum bir insanı öldürenin cezası kısas gereğince ölümdür. Kur’an-ı Kerim hükmü budur. demişti. Bu paylaşımları ile tepki çeken Prof. Dr. Mehmet Boynukalın sosyal medya paylaşımlarına devam etmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu