SON DAKİKA

Azerbaycan ile Ermenistan Arasında İnsani Ateşkez Anlaşması

Azerbaycan ve Ermenistan Arasında İnsani Ateşkez Anlaşması. Dün gece yarısı Ermeni ordusunun sivil Azerbaycan köylerine saldırması sonucu 2’si çocuk 13 sivil hayatını kaybetmişti.

Bugün Azerbaycan Dış İşleri Bakanlığı Ermenistan ile insani ateş kez anlaşması imzalandığını duyurdu. 17 Ekim 00:00 da geçerli olmak şartı ile iki ülke arasında geçici ateş kez imzalandı.

Son Dakika Azerbaycan ve Ermenistan savas kez ilan etti

Daha öncede Rusya önderliğinde iki ülke ateş kez imzalamış ancak Ermeni orduları vahşi şekilde sivil halkı bombalamaya ve ateş kez anlaşmasını ihlal etmeye devam etmişti. Bugün yeni bir anlaşma ile Azerbaycan ve Ermenistan arasında insani ateş kez anlaşması imzalandı. Şimdi merak konusu bu anlaşmaya sivil halkı bombalayan ermeni ordusu uyacak mı ? Dün gece yarısı iki şehre düzenlenen füze saldırılarında 40 ‘tan fazla evin kullanılmaz hale geldiğini füzelerin isabet ettiği köylerde çok sayıda yararlı sivil olduğu Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştı.

Ermeni-ordusu-gece-yarisi-sivil-halki-bomaladi-1
Ermeni-ordusu-gece-yarisi-sivil-halki-bomaladi-1

Alçak saldırı sonrası Azerbaycan Cumhurbaşkanı kamaralar karşısına geçmiş bu alçak saldırı Azerbaycan halkının iradesini kıramayacak, bu saldırının intikamını savaş alanında alacağız. Sivillere saldırmayacağız. Şeklinde ki açıklamaları sonrası Azerbaycan ordusu Ermeni ordusuna ait bir Su-25 uçağının düşürüldüğünü açıklamıştı.

İşgalci Ermeni Ordusu Ateşkez Tanımıyor.

Azerbaycan topraklarını işgal eden ermeni ordusu 17 Ağustos da başlayan savaşta ağır yenilgiler almış. Azerbaycan ordusu karşısında hezimete uğramış. Ermeni askerleri silahlarını, tanklarını ve mevzilerini bırakarak kaçmaya başlamıştı. Azerbaycan işgal altında ki bir çok köyünü geri almaya başlamış. Ermenistan savaş alanında Azerbaycan ile başa çıkamayacağını anladığı noktada Avrupa ve Rusya ya sığınmış. Azerbaycan’ın durdurulmasını yoksa Türklerin Avrupa’ya kadar ilerleyeceği gibi hayal ürünü nedenler öne sürmüştü.

Ermeni-ordusu-gece-yarisi-sivil-halki-bomaladi
Ermeni-ordusu-gece-yarisi-sivil-halki-bomaladi

Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra tüm dünyanın kabul ettiği Dağlık Karabağı işgal eden Ermenistan arkasına bir takım güçleri alarak Azerbaycan topraklarının işgaline davam etmişti. Birleşmiş Milletler ve uluslar arası toplumların Dağlık Karbağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu kabul etmesine rağmen bu topraklardan çekilmeyen Ermeni ordusu Azerbaycan’ın topraklarını geri almak için harekete geçmesi ile perişan olmuş. Savaş alanında silahlarını bırakarak kaçan askerlerine bile mani olamamıştı.

Ermenistan Sivillere Saldırmaya Devam Ediyor 13 Kişi Hayatını Kaybetti

En son savaş alanında başa çıkamadığı Azerbaycan topraklarına gece yarısı füzelerle saldırmış. Ve 13 sivilin ölümüne neden olmuştu. Bugün yeni bir anlaşma ile insani ateş kez anlaşmasının kabul edildiğini Azerbaycan Dış İşleri Bakanlığı duyurdu. Bakalım Ermeni ordusu bu ateş keze uyacak mı gelişmeleri Radikal Haber olarak aktarmaya devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu