GÜNCEL

Bilim Kurulu Üyesi Murat Gündüz Uyardı Pik Beklemiyoruz

Sağlık Bilim Kurulu Üyesi Murat Gündüz Toplumun kurallara uyması rehavete kapılmaması halinde toplumun kış aylarını rahat geçireceğini düşünüyoruz.

Korona Virüs salgının da her hangi bir pik beklemediklerini açıklayan Bilim Kurulu Üyesi Murat Gündüz ilk başlarda normalleşme aşamasında kurallara uyulmadığı için belli yerlerde vaka sayılarında artış gözlemlendi. Toplum Korona Virüs tanımaya başladıkça toplumun maske sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaya başladığını dile getirdi.

Bilim Kurulu Uyesi Murat Gunduz Uyardi

Murat Gündüz salgın hastalıklarda kurallara uyulmasının önemine dikkat çekerek kurallara uymak ve rehavete kapılmamak şartıyla Korona Virüs de ki vaka sayılarında artış görülmeyecektir dedi. Şayet toplum rehavete kapılır kurallara uyuma konusunda gevşeklik yaşanırsa önümüzde ki günlerde Korona Virüs vaka sayılarında artış gözlemlenebilir şeklinde konuştu. Murat Gündüz açıklamalarına henüz aşı bulunmadı. Toplum bağışıklık kazanmadı. Bu hastalıkla yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor, kurallara sıkı sıkıya uymak gerekiyor şeklinde devam etti. Murat Gündüz salgının henüz pik yaptığı noktasında her hangi bir bulgu bulunmadığını zaman zaman bölgesel olarak artışların gözlemlendiğini kurallara uyulması rehavete düşülmemesi halinde yeni bir pik beklenmediğini kurallara uyulursa vaka sayılarının artmayacağını vurguladı.

Grip ve Korona Virüs Belirtileri Hemen Hemen Aynı

Murat Gündüz mevsimsel Grip ile Korona Virüs salgının belirtileri hemen hemen aynı bunları ayırt etmek çok zor. Her ikisi de ateş, halsizlik ve öksürük şikayetleri ile başlıyor. Bu iki salgını ayırt etmenin çok zor olduğunu vurgulayan Gündüz açıklamalarına ” Bunların birbirine karışması da çok mümkün. Klinik olarak buna tanı koymak çok zor ama hastanelerde, laboratuvarlarda birtakım tetkikler yapılarak birini diğerinden ayırmak çok mümkün.” şeklinde devam etti.

Bir taşla iki kuş benzetmesi yapan Gündüz, mevsimsel Girip salgınından da Korona tedbirlerine uyarak korunabileceğimizi ifade etti. Korona tedbirleri kapsamında sosyal mesafe ve maske kurallı hem girip salgınından hem de korona salgınından korunmakta bize fayda sağlayacaktır. Bunu bir taşla iki kuş vurmaya benzetiyorum şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu