KORONAVİRÜS

Cumhurbaşkanı Açıkladı İki Hafta Boyunca Kısmi Kapanma Geldi

Gözler Bakanlar Kurulu toplantısına çevrilmişken. Dört gözle beklenen açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Artan Koronavirüs vakaları sonrası kısıtlamalar geri geldi. 2 Hafta boyunca kısmı olarak kısıtlamalar devam edecek.

Koronavirüs vakaları 60 bine yaklaştı. Önlemler kaçınılmaz hale geldi. Dün yapılan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası kısıtlamaların geleceği konuşuluyordu. Tam kapanma olabilir mi ? sorusu sorulurken bugün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iki hafta boyunca kısıtlamaların devam edeceğini şayet vaka sayılarında düşüş gözlenmese daha sert önlemlerin geleceğini vurguladı.

Vaka sayılarında ki artış korkutan düzeye geldi. Ölüm oranları her geçen gün artmaya devam ediyor. Koronavirüs vaka sayıları 60 bine dayandı. Hastanelerde yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranları giderek artıyor. Sonuç olarak yeni yasakların ve önlemlerin kaçınılmaz olduğu biliniyordu. Ancak hangi önlemlerin alınacağı konuşuluyordu. Tüm Türkiye bugün yapılacak Bakanlar Kurluna gözlerini çevirmişti. Ve beklenen açıklama sonrası iki hafta boyunca hangi kısıtlamaların olacağı bizzat Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı.

Bakanlar Kurulu Toplantısı Sonrası Alınan Yeni Önlemler

– Hafta sonu sokak kısıtlaması sürerken, hafta içi sokak kısıtlaması saatleri akşam 19:00 sabah 05 olarak güncellendi.
– Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahate izin verilmeyecek.
– 65 yaş üstü 18 yaş atı toplu taşıma sınırlaması yeniden getirildi.
– Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. (Kamuda) Hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.
– Eğitimde sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışında ki tüm kademeler uzaktan eğitimle sürecektir.
– Kafe kıraathane, çay bahçesi, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecektir.
– Lokanta ve benzeri işletmeler ramazan boyunca paket sistemine geçecektir.
– Kına, düğün, genel kurul gibi bütün toplantılar bayram sonrasına kadar ertelenmiştir.
– Oteller sadece kendi müşterileriyle hizmet sürdürecektir.
– Konaklama tesisleriyle, evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştiremeyecek. Uygulama yarın akşam saati ile başlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu