KORONAVİRÜS

Dikkat Korona Aşısı Olanlar Süper Bulaştırıcı Olabilir

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın aşı olanları uyardı ” Yalancı Güvene Kapılmayalım.” Koronavirüs aşısı olanlar süper bulaştırıcı olabilir. Koronavirüs aşısı olanlar boğazlarında taşıdıkları virüsü aşı olamayanlara bulaştırabilir.

Koronavirüs salgını ile mücadele de aşı olanlar. Aşı olmayanlara bulaştırabilir. Virüsün bir çok varyantları şuanda daha hızlı şekilde insanlara bulaşmakta. Aşı olanların yalancı güvene kapılamamaları için vatandaşları uyardı. Prof. Aydın aşı olanların virüse karşı koruduğunu dile getirerek. Ancak süper bulaştırıcı olarak diğer insanlara virüsü bulaştırabileceğine vurgu yaparak uyardı. Aşı olanlarında bu virüsü taşıyabileceğini dile getiren Prof. Aydın aşı olanların diğer insanlara koronavirüs bulaştırabileceğini vurguladı.

Koronavirüs aşısı olanlar süper bulaştırıcı olabilir.

Prof. Dr. Aydın süper bulaştırıcı olan taşıyıcılar hakkında uyardı. Toplumda herkesin hasta olmadığını ama bu kişilerin süper taşıyıcı olarak toplum içinde diğer insanlara virüsü bulaştırdıklarını dile getirerek. Test sayılarının artırılarak. Bu süper taşıyıcı olanları tespit ederek. Diğer insanlara bulaştırmalarının önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. Test sayılarının artırılarak “Süper taşıyıcı” olanların yakalanarak. Virüsü diğer insanlara taşımasının önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Aşı Olanlar “Süper Taşıyıcı” Olabilir

Prof. Dr. Aydın şimdi geldiğimiz noktaya da değindi. Aşı olanların hasta olabildiğini vurgulayarak. Aşı olanlar virüsü boğazlarında taşıyarak. Süper taşıyıcı olabildiklerini ve virüsü diğer insanlara bulaştırabileceklerine dikkat çekti. Aşı olanlara seslenen Prof. Dr Aydın aşı olunca yalancı güvene kapılmayalım. Virüsü taşıyıp diğer insanlara bulaştırabiliriz. Yapılan aşıların koruyuculuk özelliklerinin olduğunu ancak. Virüsü boğazda taşımaya engel olmadığını vurguladı.

Türkiye‘de şuan İngiliz koronavirüs varyantı daha yaygın olduğunu. Ancak Güney Afrika ve Brezilya varyantlarının da azda olsa göründüğünü dile getiren Prof. Dr. Aydın. Bu varyantların daha hızlı yayıldığını ve aşının bu varyantların aşıdan daha az etkilendiğini dile getirdi. Aşı olanlarda da virüs boğaza yerleşebilir. Aşı olanlarla olmayanların bir araya gelmesi virüsün aşı olamayanlara bulaşabileceğini açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu