SON DAKİKA

Eski Başbakanlardan Yıldırım Akbulut Hayatını Kaybetti

Eski Başbakanlardan ve Meclis Başkanlığı yapan Yıldırım Akbulut tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını kaybetti.

Eski Başbakanlardan Yıldırım Akbulut Hayatını Kaybetti.

Yıldırım Akbulut 1989-1991 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık görevinde bulunmuştu. Ayrıca Yıldırım Akbulut 1987-1989 1999-2000 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevini yaptı. Yıldırım Akbulut hayatını kaybetmeden önce (YİK) Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği yapıyordu.

Yıldırım Akbulut Kimdir

Yıldırım Akbulut Kimdir ? 15 Kasım 1935 yılında Erzincan da dünyaya gelen Yıldırım Akbulut Memur bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası PTT memur olarak çalışıyordu. Memur bir babadan dolayı ilkokulu Eskişehir de okuyan Yıldırım Akbulut, Ortaokulu Samsun ve Liseyi Erzincan da tamamladı. Lise hayatından sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine giren Yıldırım Akbulut üniversite hayatından sonra serbest olarak avukat olarak çalışamaya başladı.

Siyasete Adalet Partisinde başlayan Yıldırım Akbulut Erzincan ilk başkanlığı yaptıktan sonra 1983 yılında Anavatan Partisinde Kurucu üyelerden biri olarak siyaset yaşamına Turgut Özal’ın yanında devam etti. 1983 Yılında Erzincan Milletvekili olarak Meclise giren Yıldırım Akbulut içişleri bakanlığı ve Meclis Başkanlığı görevlerini yaptı.

Turgut Özal Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından. 47. Hükümeti kurdu. Ardından Anavatan Partisi kongresinde genel başkanlık görevine getirildi. Bu görevde fazla duramadı. Yaklaşık 3 yıl sonra Anavatan Kongresinde Mesut Yılmaz’a karşı kongreyi kaybetti. Daha sonra 17 arkadaşıyla beraber Anavatan Partisinde istifa etmiş daha sonra tekrar geri dönmüştür.

Yıldırım Akbulut 2000 yılına kadar TBMM Başkanlığı görevini yürütmüş. 2000 yılında Cumhurbaşkanlığına adaylığını koymuş. Daha sonra adaylıktan çekilmiştir. 2002 Yılında Anavatan Partisinden istifa etmiş. Aynı yıl yapılacak genel seçimlerde Doğru Yol Partisinden milletvekili adayı olmuş. DYP seçim barajını geçemeyince milletvekili olamamıştır.

3 Çocuk Babası Yıldırım Akbulut son dönemlerde Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliği görevini yapmaktaydı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu