GÜNCEL

İsrail Bilim İnsanları Yaşlanmaya Çözüm Buldu

İsrail bilim insanlarından ilginç bir açıklama geldi. ” Yaşlanma sürecini tersine çevirdik. ” İsrail de yapılan bir araştırmada yaşlanma süreci tersine çevrildi.

65 yaş üstü 35 denek üzerinde yapılan deneylerde yaşanma süreci tersine çevrildi. Deneklere saf oksijen tedavisi uygulanarak yaşlanan hücreler tersine çevrildi. Bilim insanları yaşlanmada iki ana unsur olan telomer uzunluğu ve yaşlanan hücrelere oksijen tedavisi ile çare buldu. İnsan yaşlandıkça telomer uzunluğu kısalıyor, arızalı ve yaşlanmış hücreler daha fazla oluyor.

Oksijen Tedavisiyle Yaşlılığa Çare Buldular

İsrail bilim insanları Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) adı verilen bir tedavi yöntemi ile yaşlanan hücrelere ve kısalan telomer uzunluklarına çare buldu. İki hafta boyunca 90 dakika boyunca deneklere saf oksijen tedavisi uygulandı. Denemeler sonucu telomerlerin yüzde 20 oranında artığını ve yaşlanmış hücrelerin yüzde 37 oranında azaldığı gözlemlendi. Peki bu ne demek ilerleyen günlerde bu çalışma sonucu yaşlanma tarihe karışabilir. Herkesin hayalini kurduğu her zaman genç kalma özlemi gerçek olabilir.

Israil yasliliga cozum buldu

Araştırmayı yapan Tel Aviv Üniversitesi’ndeki tıp fakültesiyle Sagol School of Neuroscience’da (Sagol Nörobilim Okulu) profesör Shai Efrati konuyla yaptığı açıklamada, “Telomer kısalması, yaşlanmanın biyolojisinin kutsal kasesi olarak görüldüğü için, telomer uzamasını sağlama umuduyla birçok farmakolojik ve çevresel müdahale geniş ölçüde araştırılmaktadır. Önemli bir gelişme, bilim camiasına, yaşlanmanın gerçekten de temel hücresel biyolojik seviyede hedef alınıp tersine çevrilebileceği konusunda yeni bir anlayışın temelini sunuyor” dedi. Bakalım yaşlanma tarihe karışacak mı herkes artık genç ve sağlıklı olacak mı bunu ilerleyen günlerde bilimin gelişmesi ile daha net olarak göreceğiz ancak görünen o ki bilim insanları yaşlanmaya çözüm arayışında bir adım öne geçmiş görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu