GÜNCEL

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Girip Aşısı Talebi Karşılayamayacak

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu bir gazeteye yaptığı açıklamalarda bu yıl Girip aşısı talebi karşılayamayacak. Risk grubunda ki 10 hastadan 9’u aşıya ulaşmayacak şeklinde konuştu.

Bu yıl her zamankinden daha çok talep edilen Girip aşısı tartışmaları devam ediyor. Türkiye’de yeterli girip aşısı olmadığını Sağlık bakanlığının risk grubunda ki vatandaşların öncelik sıralamasına göre aşı olabileceğini açıklamasından sonra bir açıklamada İstanbul Eczacılar Odası Başkanından geldi. İstanbul Eczacılar odası başkanı Sarıalioğlu, yaptığı açıklamalar da ” Aşı olması gereken yaklaşık 20-25 milyon kişi fakat Türkiye gelecek aşı miktarı 1 milyon 300 bin bu miktarın talebi karşılamayacağını risk grubunda ki 10 kişiden 9 kişisi girip aşısına ulaşamayacak” dedi.

Bu yıl Korona virüs nedeni ile vatandaşların girip aşısına olan talebi önceki yıllara göre daha fazla sadece Türkiye’de değil tüm dünyada girip aşısına olan talep oldukça fazla olunca doğal olarak girip aşısını temin etmek zorlaşmıştı. Sağlık Bakanlığı Girip Aşısı Açıklaması yaparak. Bu yılda önce ki yıllara göre girip aşısını temin etmek için bağlantıların kurulduğunu ancak yoğun talepten dolayı bu yıl girip aşısının peyderpey geleceğini açıklamıştı. Sağlık Bakanlığının girip aşısı açıklaması sonrası bir açıklamada İstanbul Eczacılar odasından geldi.

Sağlık Bakanlığı Daha Acil Olanları Seçti

İstanbul Eczaneler Odası Başkanı Sarıalioğlu açıklamalarında risk grubu diye tanımlanan 65 yaş üstü vatandaşlar, çocuklar, gebeler ve her hangi bir kronik rahatsızlığı olanların girip aşısı olması gerektiğini uzmanların bu grubun yaklaşık 20-25 milyon kişiden oluştuğunu ancak bu yıl Türkiye gelen girip aşısı miktarının 1 milyon 300 bin adet olduğunu bu miktarın talebi karşılamayacağını Sağlık bakanlığının bu 20-25 milyon kişinin içinden öncelikli risk gruplarını seçtiğini ” yani daha acil olanları seçtiğini” açıklamalarına ekledi.

Risk Grubundaki Kişilerin Gribe Yakalanma İhtimalleri Daha Yüksek

İstanbul Eczacılar Odası başkanı açıklamalarında bu yıl risk grubunda olan 20-25 milyon kişinin Girip aşısı olamayacağını ifade etti. Türkiye gelen aşının miktarı 1 milyon 300 bin bu Türkiye’de ki risk gurubu olarak görülen 20-25 milyon kişiye yeterli gelmeyecek. Doğal olarak bu risk grubundaki kişiler aşı olmadıkları için Girip yakalanmaları ihtimalli daha yüksek olacak. Girip yakalanan bu vatandaşların olası bir Covid-19 yakalanmaları durumunda daha ağır hastalığı geçireceklerini açıklamalarında ifade etti.

Sarıalioğlu, açıklamalarında risk grubunda ki 10 vatandaştan 9’u girip aşısına ulaşamayacak. Bunun nedeni yetersiz aşı ve Sağlık Bakanlığının belirlediği kriterler olacak dedi.

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı yaptığı açıklamalarda şuan kadar Türkiye 400-500 bin civarında aşı geldi bu aşılar depolarda, Aralık ayına kadar da 900 bin aşı gelecek bu aşılar 3 parti halinde Türkiye’ye gelecek toplamda Türkiye’ye 1 Milyon 300 bin aşı gelecek Girip aşısı getirilmesi için firmalarla sürekli görüşme halinde olduklarını dile getirdi.

Sağlık Bakanlığının Çalışmaları Olduğunu Biliyoruz

Sarıalioğlu, aşıların üstüne yeni aşıların getirilmesi için bakanlığın çalışma yaptığını bildiklerini ifade ederek. ” Sonuca vardılar mı , yeni aşı sözleşmesi yapabilirler mi , getirebilecekler mi bu konularda bize bilgi verilmedi. Şuan net bilgi olarak Türkiye’de 1 Milyon 300 bin aşı var. Bu aşı miktarı üzerinde çalışmalar olduğunu biliyoruz. Açıklamasını yaptı.

Girip Aşısı Olmayanlar Korona Virüse Karşı Nasıl Önlem Almalı

Sarıalioğlu girip aşısı olmayan vatandaşlar Korona Virüse karşı nasıl önlem almalı sorusuna da cevap verdi.

Korona virüsüne karşı aldığımız önlemler girip içinde geçerli olur. Korona virüse karşı aldığımız tedbirleri devam ettirdiğimiz taktirde bu girip salgınına karşı da etkili olur. Maske takmak girip virüsünü engelleyecektir. Maske takmak, sosyal mesafeye uymak ve hijyen girip salgınına karşı etkili olacaktır. Vatandaşların bu önlemlere çok dikkat etmeleri gerekiyor dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu