GÜNCEL

Karadeniz’de Bulduğumuz Doğalgaz Rezervi 2020 Yılının En Büyük Keşfi

Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ının açıkladığı Karedeniz de ki ikinci doğalgaz keşfi 2020 yılında bulunan en büyük doğalgaz keşfi oldu. Karadeniz de bulunan 85 Milyar küp doğalgaz keşfini Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında açıklamıştı.

Karadenizde Buldugumuz Dogalgaz Rezervi 2020 Yilinin En Buyuk Kesfi

Karadeniz de ki doğalgaz aramalarımızın sonucu olarak iki ilk olarak 320 milyar küp doğalgaz rezervi keşfetmiştik. Ardından açıklanan yeni 85 milyar küp doğalgaz rezervi ile birlikte toplamda 405 milyar küp doğalgaz rezervine ulaşmış olduk. Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanı Fatih Dönmez bulunan doğalgaz rezervleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Enerji Bakanı : Doğalgaz Aramalarımız Sakarya Sahasında Devam Edecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez keşfedilen doğalgaz kaynaklarıyla ilgili açıklamalarda bulunarak. Toplamda keşfedilen 405 Milyar küp doğalgazın bu yıl itibari ile bulunan en büyük doğalgaz olduğunu karaları da dikkate alırsak dünyada ikinci büyük keşif olduğunu söyledi. Sakarya bölgesinde Tuna-1 aramalarını tamamladıklarını belirten bakan yine Sakarya bölgesinde Tuna Ali-1 adında Sakarya gaz sahasında aramaların devam edeceğini açıklamalarına ekledi.

2023 Doğalgazı Yetiştirmeye Çalışıyoruz

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dönmez, bulunan doğalgazı 2023 yılına yetiştirmeye çalıştıklarını dile getirerek. İnşallah 2023 yılında kendi doğalgazımızı halkımızla buluşturacağız dedi. Bakan açıklamalarında teknik bilgilere de yer vererek şuan için kendi imkanlarımızla bu çalışmaları sürdürdüğümüzü gerekirse bu konuda deneyimli yurtdışı firmalardan da yardım alabiliriz dedi. Şuan için karaya taşıma konusunda planların yapıldığını 2 bin metrelik bir derinlikte rezervlerin bulunduğunu her kuyu başında kontrol sistemlerinin bulunacağını toparlanan gazı karaya getireceklerini en yakın noktanın da şuan için Filyos olduğunu dile getirdi. Filyos’da önemli bir ekosistem oluşacağını dile getiren bakan gerek yerli gerek yapancı girişimciler için önemli bir teknoloji ve destek merkezi olacağına inandığını söyledi.

Doğalgaz Dışa Bağlılığımız Sonlanacak

Bakan açıklamalarında önümüzde ki iki yıl içinde dışarıdan aldığımız 16 milyar küplük kontratımız sonlandığını dile getirerek. Rusya ile kontratımızın olduğunu , Azerbaycan ile olan kontratımızın sonlandığını kendi gazımızın gelmesi ile birlikte doğalgaz ihtiyacında dışa bağımlılığın son bulacağını ancak kısa sürede yerli doğalgazı ikame edeceğiz anlamına gelmemesini açıklamalarına ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu