HABER

NATO Üyesi Ülkelerden İki Yüzlü Tavır Yunanistan’a Sesleri Çıkmıyor

NATO üyesi ülkeler her zaman olduğu gibi iki yüzlü tavırlarını sürdürüyorlar. Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlamak için aldığı S-400 füzelerinden sonra yaptırım tehditleri yapan NATO Yunanistan’ın NATO sahasında S-300 testi için hazırlık yapmasına sesleri çıkmıyor.

Batı dünyasının iki yüzlü tavırları devam ediyor. Batı dünyasının ABD ve diğer Avrupa ülkelerinin Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 füzelerini test etmesi sonrası tehdit ederek yaptırım uygulayacakları yönünde ki açıklamalardan sonra Yunanistan’ın NATO sahasında S-300 füzelerini test etme hazırlıklarına ses kaldılar.

Yunanistan Kortu S-300 Füzelerinin Test Etmeye Hazırlanıyor

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı ve geçen günlerde başarılı şekilde test ettiği S-400 füzelerinden sonra Yunanistan’ı korku sardı karşılık olarak ellerinde bulunan S-300 füzelerini NATO sahası olan Girit’e test etmeye hazırlanıyor. Yunanistan’ın korkusunu anlayabiliyoruz. Ancak NATO’unun iki yüzlü tavrını anlayamıyoruz.

NATO üyesi bir ülkenin S-400 füzelerini bulundurması harekete geçirmesinin kabul edilmez olduğunu savunan ülkeler Yunanistan’ın elinde bulunan S-300 füzelerine sesini çıkarmazken üstelik NATO sahasında test etmeye kalkışmasına sesiz kalarak aslına olayın Rusya’dan alınan S-400 hava savunma füzeleri olmadığını olayın Türkiye’nin güçsüz bırakılmak istendiğini ortaya koydular.

Yunanistan NATO sahasinda S 300 fuzelerini test etmeye hazirlaniyor

Güvenlik kaynaklarına göre Yunanistan askeri güçleri Girit sahilerine konuşlandılar. S-300 hava savunma füzelerini test etmek ve S-400 füze kabiliyetine yakın hale getirmeye çalışıyorlar.

Güney Kıbrıs Rum kesimi tarafından Rusya’dan alınan sistem Türkiye’nin tepkisi üzerine 1997 yılında Yunanistan’a sevk edilmişti. Uzun süre gayri faal olarak duran sistem 2013 yılında bakım onarımı yapıldıktan sonra test edilmiş o tarihten sonra da öylece durmuştu. Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinden sonra Yunanistan’ı saran korku S-300 füzelerini tekrar harekete geçirme çabasına soktu.

Yunanistan’ın Türkiye korkusu S-300 füzelerini harekete geçirmeye yeterli oldu da NATO ve ABD Türkiye’ye Rus füzeleri için yaptırım tehditlerin de bulunurken Yunanistan’ın NATO sahasında S-300 füzelerini test etmeye hazırlanmasına sesiz kalmaları uzmanlar tarafından iki yüzlülük olarak değerlendirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu