HABER

Sağlık Bakanlığı Açıkladı Girip Aşısı Kademeli Yapılacak

Sağlık Bakanlığı Girip Aşısı Açıklaması yaptı. Girip aşısında ki yetersizlikten dolayı kademeli olarak yapılacak. Korona Virüs nedeni ile tüm dünyada girip aşısı kapasitesi sınırlı olduğu için Türkiye de girip aşısı kademeli olarak yapılacak.

Korona Virüs nedeni ile bu yıl girip aşısına talep artı. Girip aşısına olan talep artığı yeterli sayıda girip aşısı var mı tartışmaları yaşanmaya başlandı. Tüm bu tartışmalar sonucu Sağlık Bakanlığından Girip aşısı açıklaması geldi. Girip aşısı E-Nabız sisteminde ki kriterlere göre uygulanacak. Girip aşısı uygulanacaklar e-nabız sistemine yüklendi. Girip aşısının fiyatı değişmedi 72,64 TL olarak belirlendi.

Saglik Bakanligindan Girip Asisi Aciklama

Bu yıl tüm dünyada olduğu gibi Girip aşısına talep bir önceki yıla göre artış gösterdi. Girip salgını ile Korona salgının benzerlik göstermesinden dolayı vatandaşların girip aşısına olan ilgisi bir kat daha artı. Ancak bir süredir Girip aşısı ile ilgili tartışmalar devam ediyordu. Türkiye de yeterli sayıda girip aşısının olmadığı Sağlık bakanlığının Türkiye’ye sayılı miktarda giren girip aşısını depolarda tutuğu dağıtım planı üzerinde çalıştığı haberleri geliyordu. Ve girip aşısı hakkında sağlık bakanlığından beklenen açıklama geldi.

Girip Aşısı Peyderpey Temin Edilmektedir.

Vatandaşların bu yıl daha çok rağbet gösterdiği girip aşısı şuan için piyasada bulunmuyordu. Türkiye belli sayıda girip aşısı geldiği onunda depoda tutularak dağıtımı konusunda planlama yapıldığı haberleri geliyordu. Nihayet Sağlık Bakanlığından Girip Aşısı Açıklaması geldi. Buna göre bakanlığın yazılı açıklamasında girip aşısı her yıl olduğu gibi temin edilmesi için gerekli bağlantılar kurulmuş. Ancak Korona salgınından dolayı Girip aşısı peyderpey olarak temin edilebilmektedir. Bundan dolayı girip aşısı belli risk guruplarına öncelik verilerek sıralama yapılarak kademeli olarak aşı yapılacaktır.

Girip Aşısı Nasıl Yapılacak

  • Vatandaşların e-nabız üzerinden durumlarını kontrol etmeleri gerekmektedir.
  • Girip aşısı hekimler tarafından reçetem sistemi üzerinden yazılacak. Manüel yazılan reçeteler geçersiz sayılacaktır.
  • Girip aşısı serbest eczaneler tarafından temin edilecek. Eczane reçetem üzerinden sisteme girdiği İlaç Takip Sistemi aşı temin hakkı oluşacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu