KORONAVİRÜS

Sağlık Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı Tam Kapanma Gerek

Sağlık Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara Teke Tek Programında Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı. Soru üzerine Koronavirüs salgınında hızlı sonuç almak için ” Tam Kapanma Gerek” dedi.

13 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında ki bakanlar kurulu toplantısından kısmı kapanma kararı çıkmıştı. Toplantı sonrası tam kapanma bekleyenler yanılmış. Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı 65 yaş üstü ve 18 yaş altı vatandaşlara toplu taşıma yasağı gelmiş. Sokağa çıkma kısıtlamasının saatleri değiştirilmiş. Ve en önemlisi kafeler, çay bahçeleri ve kıraathaneler bayram sonuna kadar kapalı olacaktı. Ancak bazı uzmanlar 60 bin sınırına yaklaşan vaka sayılarının azalması ve etkili sonuç alınması için tam kapanmanın şart olduğunu vurguluyordu.

Prof. Ateş Kara programda ki açıklamalarına göre bilim kurulu üyeleri de tam kapanma önerisini getirmişler. Ancak bakanalar kurulu tam kapanmaya daha yakın önerileri uygun görmüş.

Prof. Dr. Ateş Kara etkili ve hızlı sonuç alabilmek için “Tam kapanma” gerektiğini ancak politikacıların ve siyasetçilerin tam kapanma yerine ciddi bir kapanma işlemi gerçekleştirdiğini açıkladı. Programda Fatih Altaylı’nın sorularına cevap veren Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara bazı konulara da açıklık getirdi.

Siz Ne dediniz ? Ne Oldu

Siz ne önerdiniz ne oldu ? sorusunda cevap veren bilim kurulu üyesi Prof. Kara bu soruya belli bir cevap yüzde vermek ne kadar doğru olur bilmem. Ama bu işin uzmanların önerdiği gibi bir salgında mücadele etmenin en etkili hızlı yolu tam kapanma. Ancak tam kapanma yapılabilir, yapılamaz. ne oranda yapılabilir. Bu siyasetçilerin idarecilerin işi. Ancak onlarda tam kapanmaya yakın ciddi bir kapanma gerçekleştirdi. Ciddi anlamda vaka sayılarında düşüş yaşadığımız dönemde ki kısıtlamalar tekrar geldi. Bilim Kurulu önerisi ile bakanlar kurulundan çıkan kararların yüzde kaç oranda uyuştuğuna ise belli bir yüzde vermenin doğru olmadığını açıkladı.

Biz Ne zaman Eylül’deki Düşük Sayıları Görebiliriz

Biz ne zaman Eylül ayında ki düşük vaka sayılarını görebiliriz ? Bu soruya bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara Eylül ayında bizim rakamlarımız yüksekti. Biz onun altına inmemi lazım. Haziran ayına geçişte ki vaka oranlarına görmemiz lazım. Mümkün olduğu kadar Koronavirüs kayıplarını en aza indirmek için hareket etmemiz lazım. Ancak azalmayı görmek için en erken 10 gün beklememiz lazım. Bunun sonunda azalma devam ediyor mu takip etmek için 3. ve 4. haftayı beklememiz lazım dedi.

Bu Yasaklar Ne Kadar Sürmeli ?

Bakanlar Kurulundan sonra gelen kısmi kapanma kararı sonrası Fatih Altaylı bu yasakların ne kadar sürmesi gerektiğini bilim kurulu üyesine Prof. Kara’ya sordu. Bilim Kurulu üyesi yasakların sürebilmesi için toplum olarak yasaklara ne kadar uyabileceğiz ? Kapanma yaşıyoruz. Kapanma sürecinde başarı elde ediyoruz. Ancak açılmamız hızlı olabiliyor. Bizim için gereken hızla kapanma ondan sonra adım adım hareket etmemiz gerekiyor. Eğitimizi açık tutalım. Ondan sonrasında adım adım ilerleyelim. Toplum olarak hep birlikte maske, mesafeye özen gösterelim. Kalabalıkları en aza indirmemiz lazım. Kurallara uyduğumuz sürece sonuçları görebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu