KORONAVİRÜS

Sinovac Aşısı Ne Kadar Koruyucu Kafalar Karışık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Çin’le 100 milyon doz aşı anlaşması yapıldığını açıklamasından sonra Sinovac aşısı koruyuculuğu tartışmaları tekrar gündeme geldi. Kafalar karışık her yerden başka açıklamalar yapılıyor. Koruyuculuk oranında farklılıkların olması Sinovac aşısı olanlarda ve olacaklarda soru işareti olmaya devam ediyor.

Türkiye’de ilk uygulanan koronavirüs aşısı olarak Çin Sinovac aşısı tartışmaların odağına oturmaya başardı. Son olarak Sağlık Bakanının Çin’le 100 milyon doz aşı anlaşması yaptığımızı açıklamasından sonra tartışmalar tekrar alevlendi. Daha önce Sinovac aşısı olanlar. Ve bundan sonra Sinovac aşısı olmak isteyenler koruyuculuk oranlarına bakınca kafaları karışıyor. Acaba Sinovac aşısı yeterince koruyucu değil mi ? Koronavirüs salgınına karşı Sinovac aşısı ne kadar etkili sorularını sormaya başladı. Yapılan anlaşmalarla beraber ülkemizde Sinovac aşısıyla beraber Biontech aşısı ve Sputnic V aşısı da uygulanmaya başlanacak. Ancak vatandaşlarımızın büyük bölümünün Sinovac aşısı olması tartışmaların bu aşı üzerinde yoğunlaşmasına neden oluyor. Sinovac aşının koruyuculuk oranlarının tartışılması aslında yapılan açıklamaların farklı olmasından kaynaklanıyor. Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ ) verileri başka, Brezilya verileri başka, Çin’inin verileri başka ve tabii Türkiye’nin verileri başka olunca. Sinovac aşısı olanlar kime ve neye güveneceğiz ? sorusu sıkça sorulamaya başlandı.

Koronavirüs Salgınında En Büyük Silah Aşılar

Sinovac aşısı ne kadar koruyucu veriler arasında ki farklılık neden kaynaklı

Dünya’da ve Türkiye’de salgına karşı en büyük silahımız aşı olduğu dikkate alındığında uygulanan aşıların ne kadar koruyucu olduğu ön plana çıkıyor. Dünya genelinde Biontech aşısı kullanılıyor. Türkiye 65 yaş üzeri vatandaşlara ve Sağlık Çalışanlarına Çin Sinovac aşısını uyguladı. Sonuç olarak salgına karşı en büyük silahımız olarak kabul ettiğimiz aşı ne kadar koruyucu olduğu gündeme geldi.

Acaba Çin Sinovac aşısı olanlar ne kadar salgına karşı koruyucu. Ne kadar kendini güvende hissedebilir ? Çin Sinovac aşısının koruyuculuk oranları ne kadar ? son soruya Sinovac aşısını uygulayan ülkelerden farklı veriler geldi. Bu verilerin neden farklılık gösterdiğine DSÖ açıklık getirse de sonuç olarak kafaları karışık bir vatandaş topluluğu var. Acaba oldukları aşı koronavirüs salgınına karşı kendilerini koruyacak mı ? sorusunu sormaya devam ediyorlar.

Sinovac Aşısı Koruyuculuk Verileri

Türkiye ile birlikte Sinovac aşısını uygulayan ülkelerden gelen koruyuculuk verileri farklılık gösteriyor. Sinovac aşısı Faz 3 çalışmalarında 13 bin kişiye uygulandı. Türkiye’de 10 bin kişiye uygulandı. Endonezya’da 1.600 kişiye uygulandı. Şili 3 bin, Sudi Arabistan 7 bin, Bangladeş 4 bin 200 kişiye Sinovac aşısı uyguladı.

Tüm bu ülkelerden gelen veriler farklılıklar gösterdi. Türkiye de Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu 14 Eylül 2020 ile 23 Aralık 2020 arasında ki verilere dayanarak Sinovac aşısının koruyuculuk oranlarını yüzde 91.25 olarak açıklaması herkesi heyecanlandırmıştı. Ayrıca Sinovac aşının ölümleri önleme olarak açıklanan verileri yüzde 100 olarak açıklanmıştı. Türkiye Mart 2021 Sinovac aşının nihai Faz 3 çalışmalarının sonuçlarını da açıkladı. Açıklanan bu verilere göre Sinovac aşısı etkinliği yüzde 83.5 olarak açıklanırken. Koronavirüs salgınına bağlı olarak yoğun bakıma artışı ve ölümleri önlemede yüzde 100 olduğunu açıkladı.

Türkiye dışında Sinovac aşısını uygulayan Brezilya’dan gelen veriler kafaları karıştırmaya yetti. Buna göre Brezilya Faz 3 çalışma sonuçlarını açıkladı. Türkiye ile Brezilya arasında ki veriler çok farklılık gösteriyordu. Buna göre Brezilya Sinovac aşısının çok hafif vakalarda yüzde 50.4 hafif vakalarda yüzde 78 orta ve ağır vakalarda yüzde 100 koruma sağladığını açıkladı. Endonezya ise Sinovac aşısının etkinliğini yüzde 65.3 olarak açıkladı.

Sinovac Aşısı Koruyuculuk Oranında Kafalar Neden Karışık

Sinovac aşısı hakkında farklı ülkeler tarafından yapılan etkinlik oranlarının farklı olarak ortaya çıkması Çin aşısının ne kadar koruyucu olduğu sorusunu sordurdu. Ve aşıyı olan vatandaşların kafalarının karışmasına neden oldu.

Prof. Dr. Vefik Arıca bu konu üzerine Haber Türk sitesine bir açıklamada bulundu. Prof. Dr. Arıca “Brezilya ve Türkiye’de ki verileri önemsediğini dile getirerek bunun nedeni olarak bu ülkelerde ki vaka sayılarının yüksek olmasına bağladı. Klinik verilerimizde bu verilerle ilgili farklılıklar gözlemleniyordu. ancak son olarak Dünya Sağlık Örgütü Sinovac aşısı hakkında ki raporunu açıkladı. Bu rapora göre Sinovac aşısı Covid-19 hastalığına karşı yüzde 67 oranında koruyuculuk sağlıyor.

Sinovac aşısı yoğun bakımı yatışta yüzde 89 oranında, hastaneye yatışı yüzde 85 hastalıktan ölümleri ise yüzde 80 oranında azaltıyor. Böylece Sinovac aşısı hakkında ki veri tartışmalarına DSÖ son noktayı koymuş oldu.

DSÖ açıklamasından sonra kafalar iyiden iyiye karıştı. Halkımız doğal olarak soruyor. Biz şimdi kime güveneceğiz. Türkiye tarafından açıklanan verilere mi ? Çin tarafından ortaya konan verilere mi ? Brezilya tarafından açıklanan verilere mi ? Yoksa son zamanlarda klinik pratiğine dayalı olarak hekimlerin açıklamalarına mı güvenmeliyiz. İşte bu soruya Prof. Dr. Arıca şu cevabı veriyor. Halkımız Sinovac aşısı hakkında klinik pratiğine dayalı olarak açıklanan verilere güvenmeli diyor.

Ayrıca Sağlık Bakanlığına seslenen Prof. Dr. Aracı Sinovac aşısı hakkında ki verilerin tekrar güncellenmesi gerektiğini vurguladı. Faz 3 çalışmalarında ki verilerin son iki ayda değişmiş olabileceğine vurgu yaparken. Dünya Sağlık Örgütü’nün son paylaştığı raporda bunu doğruluyor dedi.

Sinovac Aşısında Veriler Neden Değişti

Peki Sinovac aşısında veriler neden değişmiş olabilir. Son iki ayda ne oldu da bu aşıdan gelen veriler farklılık gösteriyor. Bunun cevabını da Prof. Dr. Vefik Arıca açıkladı. Prof. Dr. Arıca verilerin neden değiştiği noktasında dikkat çeken olasılıkları şu şekilde açıklıyor.

  • *Farklı varyant mutasyonların ortaya çıkması (İngiltere, Brezilya, Güney Afrika gibi tekli veya bileşik mutasyonlar)
  • *2 doz aşı arasındaki 14 günlük sürenin 28 güne çıkarılması
  • *Antikor seviyelerinin giderek azalmış olma olasılığı
  • *3. doz gereksinimin varlığı
  • *Süper taşıyıcıların sayısının artmış olması
  • *Türkiye’de yüksek oranda D vitamini düşüklüğü görülmesi

Prof. Dr. Arıca Sinovac aşının ölüm oranlarını yüzde 80 oranda düşürdüğünü dile getiriyor. Aşıya bağlı yan etkilerde 24-48 saat diliminde ortadan kalkıyor. Türkiye’de Sinovac aşısına bağlı ciddi bir yan etki görülmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu