SON DAKİKA

Son Dakika Sağlık Bakanı Açıkladı 100 Milyon Doz Aşı Geliyor

Son dakika Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. Çin’le her seferde 50 milyon doz olmak üzere 100 milyon dozluk aşı anlaşması imzalandı. Sağlık Bakanı Bilim Kurulu Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle Koronavirüs salgınında en büyük silah olarak görülen aşılar konusunda önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı müjdeli haberi verdi Çin’le 100 milyon dozluk aşı anlaşması imzalandı.

Sağlık Bakanı açıkladı 100 milyon doz aşı anlaşması imzalandı.

Koronavirüs salgını kapsamında tam kapanma süreci ve aşılar tartışmaları devam ederken. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün yapılan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası herkesi heyecanlandıran bir açıklamada bulundu. Sağlık Bakanı her seferde 50 milyon doz olmak üzere toplam da 100 milyon dozluk aşı anlaşması imzalandığını açıkladı.

Tam Kapanma süreciyle birlikte herksin gözü kulağı vaka sayıları ve vefat sayılarına çevrilmiş durumda. Acaba tam kapanma işe yaradı mı ? Vaka sayılarında düşüş gözlemlendi mi ? Salgın Türkiye’de kontrol altına alındı mı ? kısaca tam kapanma sonuç verdi mi ? soruları ve tartışmaları yapılıyor. Diğer bir tartışma konusuysa hiç kuşku yok ki Koronavirüs salgınında en büyük silah olarak kabul edilen aşılar. Türkiye’de aşı yeteri kadar var mı ? Aşı gelecek mi ? Aşılar ne oldu ? soruları sıkça tartışılan diğer konular olarak ön plana çıkıyordu. Bugün Bilim Kurulu Toplantısı Ramazan Bayramı öncesinde son kez toplandı. Toplantı sonrası Sağlık Bakanlığı kafalarda ki sorulara cevap verdi.

Tam Kapanmanın Sonuçlarını Alıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Tam Kapanma sonuç verdi mi ? sorusuna cevap verdi. Sağlık bakanı aldığımız önlemlerin sonuç vermeye başladığını görüyoruz dedi. 10 gün gecikmeli olarak. Hastaneye yatışlarda ve düşüş olduğunu söyledi. Ayrıca ağır hasta ve vefat sayılarında tedbirlerin etkisini göstereceğini ön gördüklerini dile getirdi. Sağlık Bakanının açıklamalarına göre tam kapanmada sonuçlar elde etmeye başladık. Yani tam kapanma sürecinde vaka sayılarında ve hastaneye başvurularda önemli ölçüde düşüşler gözlemleniyor. Peki herkesi korkutan mutasyonlar ? Özellikle Türkiye’de Hindistan mutasyonun görülmesi herkesi korkutmuştu. Hindistan da ki ölüm ve vaka sayılarında ki korkunç artış. Ve Türkiye’de Hindistan mutasyonun görülmesi. Acaba bizde de bu şekilde vaka ve vefat sayıları artacak mı ? Sorularını gündeme getirmişti.

Mutasyonlar Konusunda Ne iyimse Ne kötümser Olacak bir bulgu yok şeklinde konuşan Sağlık Bakanı. Mutasyonların hastalığa etkisi konusunda kimse mutabık değil şeklinde konuştu. Bu konuda aldığımız tedbirlerin toplum gündemini daha fazla meşgul etmesi gerektiren bir yönü bulunmuyor dedi. Açıklamalardan anlaşıldığı kadar. Mutasyonlar hakkında en kötümser ne de iyimser olacak kadar somut bir tespit elde yok. Her gün yapılan özelikle Hindistan mutasyonun ne kadar hızlı ve ölümcül olduğu haberleri doğal olarak vatandaşları tedirgin etmeye yetiyor. Ancak gerçek olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da belirtiği gibi hastalık benzer özelliklerle dolaşımını sürdürüyor. Bundan dolayı kapanma sürecinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

Nüfusumuzun Üç Katı Aşı Anlaşması İmzlandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. Buna göre Türkiye nüfusunun üç katı kadar aşı anlaşması imzalanmış durumda. Sağlık Bakanı aşı konusunda ki gelişmeleri zamanında sizlere aktarmaya devam ediyorum dedi ve ekledi. 100 milyon doz Sinovac aşısı, 90 milyon doz Biontech aşısı ve 50 milyon doz Sputnik aşısı için anlaşma imzalandığını açıklamalarına eklendi.

Sinovac aşısı hakkında ortaya atılan söylentilere de açıklık getiren Sağlık Bakanı anlaşmanın 50 milyon doz değil 100 milyon doz olduğunu açıkladı. Çin’le anlaşmanın 100 milyon değil 50 milyon doz olduğunu iddia eden söylemler olduğunu ancak bunun gerçek olmadığını gerçek anlaşmanın 100 milyon doz olduğunu açıklayan Sağlık Bakanı Çin ile iki seferde toplam da 100 milyon doz anlaşma yapıldığını açıkladı. Bu söylentilerin ilk bölümü esas alınarak yapıldığını açıklamalarına eklendi.

Sağlık Bakanı : Çin’le İlişkilerimizi Bozmaya Çalışanlar Başaramadı

Sağlık Bakanı ayrıca “Çin’den aşı gelecekti ne oldu?” diye soranlar diye başladığı açıklamalarında Çin’le aramızda ki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmak isteyenler bunu başarmadı. Ancak hasar verdikleri kesin dedi. Ayrıca Sağlık Bakanı açıklamalarında ” yalan dipsiz bir kuyudur ve sahibini er ya da geç o kuyunun dibine çeker. Hakikat ise güneş gibidir Ne kadar saklanmak istense de pırıl pırıl aydınlatır.” şeklinde bitirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu