GÜNCEL

Yunanistan Avrupa Birliğine Sığındı Türkiye’ye Silah Satmayın

Yunanistan’ın Türkiye korkusu her şeyi yaptırıyor. Türkiye’ korkusu ile çalmadığı kapı kalmayan Yunanistan bu kez Avrupa ülkelerine Türkiye’ye silah satmayın çağrısı yaptı.

Türkiye korkusu bazı ülkelere her şeyi yaptırmaya başladı. Ermenistan SİHA Karabağ’da kullanılmasın şeklinde yalvarırken, bir ülkede Avrupa ülkelerine mektup göndererek Türkiye’ye silah satılmasın çağrısı yaptı. Türkiye geliştikçe güçlendikçe Türkiye ile başa çıkamayan mücadele edemeyen ülkeler Avrupalı ülkelere sığınmaya başladılar. Ermeniler NATO ya çağrı yaparak SİHA kullanımının yasaklanması talebinde bulunurken. Yunan Dış İşleri Bakanı Almanya, İspanya ve İtalya bakanlıklarına mektup gönderip Türkiye’ye silah satılmasın diye ricada bulundu.

Yunan Bakan Avrupa Ulkelerine cagri Turkiye silah satmayin

Türkiye korkusu neler yaptırıyor derdirten bu davranış aynı zamanda Yunanistan’ın ne hale düştüğünü gösteriyor. Çaresiz Yunan yönetimi çareyi Avrupalı ülkelerde arıyor. Türkiye ile başa çıkamayacağını anlayan ve köşeye sıkışan gücünün Türkiye ile mücadeleye yetmeyeceğini iyi kavrayan Yunan bakan Avrupalı ülkelerin kapısını çalıyor bir nevi bizi koruyun mesajı veriyor.

Türkiye’ye Silah Satmayın

Yunan Dış işleri bakanı BBC haberine göre Almanya Dış işleri bakanı Heiko Maas gönderdiği mektupta Türkiye’ye denizaltı, firkateyn ve hava araçlarının satışının sonlandırılmasını istemiş.

Bununla da yetinmeyen Yunan bakan korku halinin bir adım öteye taşımız. Türkiye korusu iliklerine işleyen Yunan bakan çalmadığı kapı kalmamış. Alman meslektaşına Türkiye’ye silah satmayın mektubu gönderirken, diğer taraftan Avrupa Komisyonuna da Türkiye ile gümrük birliği anlaşmasının askıya alınmasını istemiş.

Türkiye düşmanlığı ve Türkiye ile başa çıkamama hali Yunan Bakanı Avrupa birliğine tekliflerde bulunmaya itmiş. Türkiye’nin askeri ve ekonomik gücünü kısıtlamak için başvurularda bulunmuş. Yunan Dış işleri bakanının bu mektubu bir çok gazetede skandal olarak değerlendirilmiş. Bize göreyse bu çaresizliğin göstergesi. Doğu Akdeniz de Türkiye ile başa çıkamayan Yunan yetkilileri çaresizlik içinde Avrupa ülkelerine başvurması. Bu başvuru sadece ve sadece Yunanistan’ın Türkiye karşısında ne kadar çaresiz olduğunu bir kez daha gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu